Travtips
V75: ”Det är fruktansvärt tufft på lördagar…”
” Han har högst segerprocent i landet det senaste decenniet. Men på V75 har Oscar Berglund inte lyckats dominera på samma sätt. – Det är något fruktansvärt tufft på lördagar. Det är klart att jag önskat att vi vunnit oftare, men det gör nog alla s
Läs mer här
Travtips
Pikar V75-spelarna: ”Borde varit favorit”
Conrad Lugauer hade anmält sin stjärnhäst Ferrari Sisu till miljonloppet Harper Hanovers under Elitloppshelgen, men föll bort som reserv. Den nyblivna Solvalla-tränaren ställde då om siktet mot lördagens V75-omgång på Sundbyholmstravet – och tog snabb revansch.
Läs mer här
Travtips
Stod i kiosk när egna hästen vann på V75
Spets och slut var segermelodin för Tullibardine Boe och Mats E Djuse i V75-1 på Sundbyholmstravet i Eskilstuna. Tränar hästen gör Richard L Jansson, som för dagen dock var upptagen. Sonen skulle spela fotbollsmatch och det var travtränarens tur att stå
Läs mer här
Travtips
Varnar för outsider: ”Är stark och rejäl”
?? Mantorp-tränaren Stefan P Pettersson har haft en klar nivåhöjning på sitt material det senaste året. Antalet starter i klassiska lopp och på V75 är väsentligt större än tidigare. På lördag har han fyra hästar på kupongen och först ut är Joe Dalton (V75-3)
Läs mer här
-
Travtips2 år ago
Hamres V86-besked: ”Han tål tuffa upplägg”
-
Travtips5 månader ago
”Chefen” kommer segerstrida här
-
Travtips11 månader ago
Tror bästa chansen kontrollerar loppet
-
Travtips3 år ago
Svenska travbanor
-
Travtips3 år ago
Stjärntränaren: ”Det är tragiskt”
-
Travtips6 år ago
De bästa hästraserna för travsport
-
Travtips1 år ago
Stjärntränaren döms till tre års fängelse
-
Travtips2 år ago
Efter domen – stjärnan tar en paus från sulkyn