Connect with us

Travtips

Som spelobjekt känns San Moteur helt iskall

Published

on

Att Sören Nordin var en av svensk travsports allra största vet de flesta. Men riktigt hur överlägsen Sören var tror jag många i dag har svårt att förstå. Han var ett fenomen till hästkarl. Som lärde oss andra att bedöma hästens exteriör. Och var ledandepå
Läs mer här

Continue Reading

Travtips

Emil Berglunds nya tv-jobb efter karriären: ”Pirrigt”

Published

on

Emil Berglund spelade under flera säsonger hockey för Timrå. – Jag hängde aldrig i morfars stall när jag var liten. Det var bara landhockey som gällde, säger Berglund. Nu berättar 31-åringen om sin nya travsatsning och om sin morfar Stig H Johansson. Att
Läs mer här

Continue Reading

Travtips

Stjärnans fiasko: ”Han skyggade”

Published

on

– Han skyggar till för något, säger kusken Björn Goop i V75 Direkt. Då diskades stjärnan efter galopp och ökade värdet lavinartat i 50-miljonersjackpot på Romme – igen. San Moteur gjorde sin första start sedan Prix d’Amerique. Ljuduppspelningen är AI-genererad.
Läs mer här

Continue Reading

Travtips

Jättefavoritens miss: ”Spolierar för många”

Published

on

– Han spolierade möjligheten för många V75-spelare i dag, säger programledaren Per Skoglund i V75 Direkt. Då galopperade Magnus A Djuses jättefavorit Keep Gamble direkt och öppnade upp för en skrällvinst. Spelad till 74 procent i påskjackpot på 51 miljoner.
Läs mer här

Continue Reading

Trending